Virtualus darbo pokalbis nėra naujovė – jau kurį laiką įmonės palaipsniui didino skaitmeninių technologijų naudojimą personalo atrankos procesuose. Tačiau COVID-19 pandemija suveikė kaip akceleratorius ir dabar net 84 proc. „LinkedIn“ apklaustų profesionalų sako, kad virtualūs darbo pokalbiai liks norma ir pasibaigus pandemijai. Kaip ir hibridinis darbas, taip ir virtualūs interviu, tapo norma, kuri suteikia lankstumo, taupo laiko ir finansinius resursus ieškant naujų darbuotojų.
Kandidatai į pradinio lygio pareigas gali būti įdarbinami pilnai virtualaus proceso metu ir savo darbovietę pirmą kartą gyvai pamatyti jau pradėję eiti pareigas. Kita vertus, kandidatai į vadovaujamas pareigas, vėlyvesniuose atrankos etapuose, tikėtina, ir toliau bus kviečiami pokalbio akis į akį.
Taigi, ką verta žinoti ruošiantis virtualiam darbo pokalbiui? Kaip sako „Perlas Network“ rinkodaros direktorė Renata Mozuraitė, virtualus darbo pokalbis skiriasi tik savo forma, o turinys lieka tas pats. Kitaip tariant, verta nepamiršti senos patarlės – pagal rūbą pasitinka, pagal protą palydi – mat, svarbiausios kandidato savybės, kurias vertina darbdaviai, liko nepakitusios ir per pandemiją.
„Žinoma, svarbu, kad profesinės kandidato kompetencijos atitiktų reikalaujamą lygį, tačiau nemažiau svarbios yra ir žmogiškosios kompetencijos – vadinamieji „minkštieji“ gebėjimai: iniciatyvumas, noras mokytis, motyvacija dirbti konkrečioje įmonėje, kūrybiškumas, gebėjimas prisitaikyti, lankstumas“, – sako R. Mozuraitė ir priduria, kad visada bus labiau vertinamas kandidatas, kuris turi norą dirbti, yra iniciatyvus ir tai demonstruoja pokalbio metu.
Kalbant apie tokias darbo pozicijas, kurioms yra svarbu amato išmanymas ir įgūdžių turėjimas (pvz. siuvėjas, mechanikas, programuotojas ar pan.), darbdavys atidžiai vertins potencialaus darbuotojo profesinę kvalifikaciją. Tačiau kalbant apie tokias pozicijas, kaip vadybininkas, kūrybininkas, žinios nebūtinai bus svarbiausias argumentas renkantis darbuotoją.
„Kandidatas gali turėti daug profesinių žinių, bet konkrečioje įmonėje darbo specifika kažkiek visada skirsis, todėl sugebėjimas greitai perimti žinias, susiorientuoti naujoje situacijoje, yra labai svarbu. Per darbo pokalbį verta pateikti tam tikrų pavyzdžių, kaip kandidatas anksčiau sprendė situacijas, kuriose reikia imtis iniciatyvos, lyderystės. Žinoma, ne visoms pozicijoms tokios savybės reikalingos, bet jeigu žmogus nori siekti karjeros įmonėje, be šių savybių bus labai sunku“, – įsitikinusi darbuotojų atrankas vykdanti specialistė.
Klaidos, kurių geriau nedaryti
Paklausta, kokias dažniausias klaidas daro kandidatai, R. Mozuraitė, nedvejodama sako – nepasidomi siūloma pozicija ir darbdavio įmone. „Ne kartą teko susidurti su kandidatais, kurie nieko nežino apie įmonę, net jos internetinės svetainės nebuvo atsidarę – tai signalizuoja, kad žmogus nepasiruošęs darbo pokalbiui. Daug pliusų prideda, kai kandidatas pokalbio metu demonstruoja, ką žino apie įmonę, iš kur susirinko informaciją – tai rodo jo motyvaciją“, – pabrėžia R. Mozuraitė.
Antra klaida – kandidatai neužduoda klausimų. Pasak pašnekovės, jeigu kandidatas pasidomi įmone, jam natūraliai kyla klausimų: apie darbo profilį, apie kolektyvą, apie rinkas, kuriose įmonė veikia. „Jeigu žmogus neturi klausimų, tai tik demonstruoja, kad jam neįdomu, o darbas reikalingas dėl pinigų, o ne todėl, kad nori dirbti būtent toje įmonėje“, – sako R. Mozuraitė ir priduria, kad darbo paieškos nėra laimės bandymas, jos turi būti tikslinės, žmogus turi suprasti, kodėl kandidatuoja į konkrečią poziciją, konkrečioje įmonėje.
11 patarimų, kaip padaryti gerą įspūdį per virtualų darbo pokalbį:
- Pasiruoškite darbo pokalbiui. Ši taisyklė galioja tiek virtualiam, tiek gyvam pokalbiui. Pirmasis darbo pokalbis dažniausiai būna standartinis, kuomet darbdavys nori išgirsti kandidato išsilavinimą, patirtį ir motyvaciją. Pasiruoškite aiškiai ir glaustai papasakoti apie savo darbo patirtį ir gebėjimus. Neišsiplėskite, nes darbdavys jau turi jūsų CV – savais žodžiai papasakokite, ko išmokote studijų metu ar kokią patirtį įgijote konkrečioje darbovietėje. Akcentuokite, kaip patobulėjote, kokių įgūdžių įgijote.
- Patartina prieš akis turėti užrašus – popierinius ar kompiuteryje, kuriuose pasižymėjote svarbiausius akcentus. Jeigu norėsite su darbdaviu pasidalyti kompiuterio ekranu ir parodyti aktualius dokumentus, savo darbo pavyzdžius, būkite juos iš anksto atsidarę atskirame lange ar programoje. Taip pat pažiūrėkite, kad kompiuterio darbalaukis būtų tvarkingas – nepalikite jame asmeninių dokumentų, sudėkite juos į aplankus.
- Repetuokite. Prieš darbo pokalbį pabandykite kitam žmogui papasakoti savo profesinę patirtį, kodėl norite dirbti konkrečioje įmonėje. Jeigu iš pirmo karto nepavyksta kalbėti sklandžiai, kartokite kelis kartus.
- Pasitikrinti savo ryšio priemones. Būtinai iš anksto išbandykite programą, per kurią vyks vaizdo pokalbis. Ją atsisiųskite ir suinstaliuokite, surenkite bandomąjį skambutį su patikimu žmogumi. Išbandykite visas būtinąsias funkcijas (garso ir vaizdo nustatymus, ekrano dalijimosi funkciją ir pan.), taip pat patikrinkite interneto ryšį ir išsiunčiamų duomenų greitį. Įsitikinkite, kad kompiuterio elementas įkrautas arba jis įjungtas į elektros tinklą.
- Apgalvokite ir pasiruoškite pokalbio erdvę. Pageidautina, kad fonas būtų neutralus, nes detalės blaško – potencialiam darbdaviui tikrai nebūtina matyti jūsų spintų turinio ar virtuvės įrangos. Jeigu namuose neutralios aplinkos nėra, pokalbio programoje naudokite dalykišką fono paveikslėlį.
- Nemažiau svarbu ir apšvietimas bei kameros pozicija – neturėtumėte filmuotis iš apačios. Kamera turėtų būti jūsų akių lygyje, todėl kompiuterį pakelkite aukščiau – ant stalo pasidėkite dėžę ar knygų krūvą. Tik pasirūpinkite, kad kompiuteris stovėtų stabiliai. Apšvietimas taip pat turi būti tinkamas – rinkitės šviesią aplinką, kai šviesos šaltinis yra jums iš priekio ar iš šono. Prisiminkite, kad ryškiai šviesai, pvz. langui, esant jums už nugaros, galite atrodyti kaip tamsus siluetas šviesos sraute.
- Tinkamai apsirenkite. Specialistai pataria darbo pokalbiui rinktis aprangą, kuri atitiktų būsimojo darbo reikalavimus. Pvz., iš teisininko dažniausiai tikimasi formalesnės aprangos, o kūrybinis darbuotojas gali vilkėti laisvesnius drabužius. Tačiau visais atvejais drabužiai turi būti švarūs ir tvarkingi. Ir net jeigu virtualiame pokalbyje darbdavys ekrane jus matys tik iki pusės, vilkėkite pilnai tvarkingus drabužius.
- Nevėluokite prisijungti. Prisijungti į virtualų pokalbį nereikia prieš 10–15 min., ką greičiausiai darytumėte, jeigu gyvai vyktumėte pokalbio į biurą. Tačiau vėluoti irgi nevalia. Patartina jungtis likus keletui minučių iki suplanuoto pokalbio ir palaukti, kol būsite pakviesti.
- Galvokite ne tik apie žodžius, bet ir apie kūno kalbą. Net ir būdami kitoje ekrano pusėje, turite atkreipti dėmesį į savo kūno kalbą – neverbalika yra svarbi kuriant ir palaikant ryšį. Palaikykite akių kontaktą: klausydami ir kalbėdami, žiūrėkite ne į savo atvaizdą ekrane, o į kamerą – taip sukursite įspūdį, kad žiūrite pašnekovui į akis. Specialistai pataria ant kompiuterio šalia kameros užsiklijuoti akių paveikslėlį, kad pokalbio metu nepamirštumėte žiūrėti būtent ten. Sėdėkite tiesiai, nekryžiuokite rankų prieš save, nes tai demonstruos uždarumą, atsiribojimą, susikaustymą. Tačiau per daug atsipalaiduoti irgi nederėtų – nesuglebkite ar kitu būdu neatrodykite neprofesionaliai. Taip pat galite drąsiai savo sakomus argumentus sustiprinti rankų gestais. Vienas iš būdų pašnekovui parodyti, kad esate motyvuotas ir įsitraukęs į pokalbį, yra aktyviai klausytis – pritardamas linktelėkite galva, nusišypsokite, taip pat galite užrašuose pasižymėti pastebėjimus ar klausimus, kurių norėsite paklausti.
- Būkite aktyvūs ir užduokite klausimų. Kaip ir minėta, prieš darbo pokalbį būtina pasidomėti įmone ir pareigomis, į kurias kandidatuojate. Pasiruoškite klausimų apie darbo sąlygas, įmonę, veiklos pobūdį ir pan. Darbo pokalbis turi būti dialogas, į kurį įsitraukia abi pusės. Nors darbo pokalbio iniciatorius yra darbdavys, bet jis neturėtų iš kandidato informaciją traukti po žodį – stenkitės palaikyti abipusį pokalbį.
- Ir atsisveikinę, būkite lengvai pasiekiami. Po virtualaus darbo pokalbio dažniausiai sutariamas laikas iki kada su kandidatu bus susisiekta. Nepamirškite tikrintis el. pašto ar kitų ryšio priemonių ir būti lengvai pasiekiama(-s).
Anot rinkodaros specialistės, pandemija žmones išmokė daug naujų dalykų – efektyvus bendravimas virtualių pokalbių metu – vienas iš jų. Virtualūs darbo pokalbiai taupo laiko ir atveria daugiau galimybių, nes be didesnių keblumų gali dalyvauti ir žmonės iš kitų miestų ar net šalių. Todėl R. Mozuraitė mano, kad ateityje bus taikomas hibridinis darbo pokalbių metodas, kuomet pirminiai pokalbiai su kandidatais vyks per nuotolį, o antram pokalbiui kandidatas gali būti kviečiamas susitikti ir gyvai. Tam įtakos turi ir darbo tipas, anot pašnekovės, ieškant, pvz. IT specialisto, gyvas darbo pokalbis galbūt nebūtinas, bet vadovo pozicijai, tikėtina, bus poreikis gyvam kontaktui, nes jo metu labiau atsiskleidžia žmogaus elgesys socialinėje aplinkoje.
„Gyvas susitikimas leidžia ir pačiam kandidatui pamatyti įmonę iš vidaus, susipažinti su žmonėmis, pajusti įmonės darbo kultūrą. Tai leidžia kandidatui pasimatuoti įmonę, pažiūrėti, ar jam siūlomas darbas tinka“, – sako R. Mozuraitė.
„Euroguidance“ ambasadorė Virginija Jaruševičiūtė
Nuotraukoje – Renata Mozuraitė (asm. albumo nuotrauka).
Rengiant publikaciją buvo remtasi šiais šaltiniais:
6 Recruiting Trends That Will Shape 2021 (linkedin.com)
LinkedIn tyrimas – kaip keičiasi darbuotojų paieška (Europa, Azija).
Tyrimo metu buvo apklausta 1 518 specialistų iš daugiau nei 25 šalių. Respondentai yra „LinkedIn“ nariai, atrinkti pagal informaciją jų profiliuose (dirbantys žmogiškųjų išteklių / talentų paieškos ir personalo atrankos agentūrų srityje). Apklausa atlikta 2020 m. birželio–liepos mėn.
4 Tips to Nail a Virtual Job Interview (hbr.org)
How to Make a Good Impression in a Virtual Job Interview (joinhandshake.com)