„Euroguidance“ ambasadorius Laurynas Puidokas vaikystėje svajojo būti milijonieriumi

Pristatome antrąjį iš trijų „Euroguidance“ ambasadorių – Lauryną Puidoką. Laurynas dar besimokydamas mokykloje įsitraukė į su karjeros ugdymu susijusias veiklas, o dabar teikia individualias konsultacijas ieškantiems karjeros kelio, padeda susikurti konkretų individualų karjeros planą, rengia metodines priemones karjeros konsultantams, veda seminarus įvairiuose renginiuose.

Kas Jūs, kur dirbate, ką veikiate, kas Jus įkvepia, ką labiausiai mėgstate veikti laisvalaikiu ir t.t.

Esu kilęs iš nedidelio pajūrio zonos miesto – Kretingos, o dabar gyvenu Vilniuje. Netrukus (2020 m. vasarą) baigsiu ekonomikos ir politikos studijas ISM Vadybos ir ekonomikos universitete, taip pat dirbu karjeros konsultantu įmonėje „Kalba.lt“, turiu savo verslą ir nuolatos stengiuosi būti įvairių renginių ar iniciatyvų veiklose. Mėgstu kraštutinumus ir kadangi darbų, veiklų ir mokslų šiuo metu gyvenime gana daug, tad laisvalaikį labiausiai mėgstu leisti tingiai – namuose, susitinkant su draugais ir panašiai, taip pat labai myliu skanų maistą, tad mane galima dažnais sutikti įvairiausiose kavinėse.

Kuo Jums artima karjeros ugdymo tema? Kaip esate su ja susijęs/susijusi? Kas Jus paskatino ją pasirinkti?

Karjeros ugdymo tema sudomino dar mokykloje, kai Lietuvos mokyklose vyko ES projektas, kurio metu mokyklose vyko daugybė karjeros ugdymo veiklų. Jos pasirodė įdomios ir naudingos. Tuo metu buvau mokyklos prezidentas bei Lietuvos moksleivių sąjungos Valdybos narys, tad netrukus ir pats įsitraukiau į šių veiklų vykdymą. Savo mokykloje pradėjau organizuoti studijų, profesinio mokslo ir karjeros parodą, į kurią sugužėdavo mokinių iš įvairių Žemaitijos mokyklų, kiek vėliau pradėjau organizuoti įvairias pažintines išvykas, karjeros naktis ir daugybę panašių renginių. Pradėjus mokslus Vilniuje, kurį laiką nuo šios veiklos buvau atitrūkęs, tačiau netrukus prisijungiau prie Kalba.lt kolektyvo ir iki pat dabar aktyviai dirbu šioje srityje.

Kuo svajojote būti vaikystėje? Kodėl?

Milijonieriumi. Prisižiūrėjau filmų, kad milijonieriai turi savo privačius lėktuvus ir vos tik užsigeidę gali nuskristi bet kur. Ši idėja man patiko ir patinka iki dabar.

Kaip manote, kuo galite pasidalinti su žmonėmis, kurie ieško karjeros kelio? Patirtimi – kokia? Žiniomis? Įgūdžiais? Asmenine energija?

Labai mėgstu provokuoti, klausinėti ir bandyti pakeisti nuomonę, todėl galiu būti naudingas tiems, kurie mano, kad yra apsisprendę dėl savo karjeros kelio, tačiau nėra dėl to užtikrinti. Padėčiau pasitikrinti pasirinkimo stiprumą, rimtumą ir sąmoningumą. Kasdien darbe tenka konsultuoti nemažai įvairaus amžiaus žmonių bei naudotis įvairiomis metodinėmis priemonėmis – karjeros testais, profesijų aprašais ir pan., galiu padėti apsispręsti ir tiems, kurie žino mažai potencialių kelių, o galbūt apie juos tiesiog nepagalvoja.

Ar per jūsų karjerą teko būti įkvepiančių karjeros transformacijų liudininku? Kokie jie? Ar galite papasakoti?

Nors konsultuoju labai daug žmonių, tačiau susekti, kas ir kada padarė pokytį savo karjeroje yra be galo sunku. Turiu klientų, kurie į konsultacijas atvyksta dėl to, kad rekomendavo kiti kolegos. Tai įkvepia ir leidžia tikėti, kad transformacijų tikrai įvyksta. Taip pat, teko konsultuoti vieną draugų draugą, kuris buvo pasirinkęs medicinos studijas, bet jas metė. Po konsultacijos atradome aplinkosaugos sritį, kurioje šis žmogus šiuo metu sėkmingai mokosi, o draugai sakė, kad mokslai jam labai patinka. Tai galėtų būti viena iš sėkmingų karjeros transformacijų.

Kaip manote, kodėl vieni žmonės lengvai randa savo profesinį kelią, o kitiems reikia gerai jo paieškoti, kartais ir ne vienerius metus?

Netikiu, kad yra lengvas ir nelengvas savo karjeros kelio radimas. Visi keliai yra tokie pat, tačiau apsisprendimo lengvumas priklauso nuo to, koks įdirbus buvo įdėtas pačių jaunų žmonių bei jų tėvų. Karjeros pasirinkimui kertiniai elementai yra savęs, savo gebėjimų ir savybių pažinimas bei susipažinimas su įvairiomis galimomis veiklomis. Tiems, kurie nuo pat mažų dienų dalyvauja įvairiuose renginiuose, išbando skirtingus būrelius, įsijungia į jaunimo organizacijų veiklą ir pan. pasirinkimas tampa daug lengvesnis, nes jie būna išbandę save daugybėje skirtingų veiklų bei geriau pažįsta save, tuo tarpu nuolatos sėdintiems prie kompiuterio, niekur nedalyvaujantiems šis sprendimas natūraliai yra sunkesnis. Be abejo, viskas nėra tik juoda ir balta, tad tikrai nėra taip, kad jei eisi į būrelius – žinosi kuo nori būti, o jei neisi – nežinosi, tačiau įvairiapusis savęs pažinimas yra būtent tai, kas tikrai palengvina šio sunkaus sprendimo priėmimą.

Kokio asmens karjeros pavyzdys jus įkvepia? Kodėl?

Nemėgstu turėti idealų, todėl išskirti vieną žmogų būtų sunku. Yra daugybė žmonių, kurių asmeninė karjera yra įkvepianti. Visuomet būna labai smagu, kai aktyvūs, protingi ir sėkmingi karjeroje žmonės stengiasi prisidėti prie pokyčių visuomenėje – ar tai būtų švietimo sritis, ar finansai, ar įstatymų leidyba – visai nesvarbu. Svarbiausia tai, kad savo žinias pritaiko tam, kad geriau būtų visiems, nors kartais pasipriešinimas būna didžiulis.

Koks Jūsų mėgstamiausias posakis? (Jeigu neturite tokio, įvardinkite vieną iš geriausių skaitytų knygų ir kuo ji Jus sužavėjo)

Labai sunkus klausimas, mėgstamų posakių yra tikrai daug ir visi jie tinka labai skirtingoms situacijoms. Šiuo, karantino laikotarpiu, labai gerai tinka Prezidentės Dalios Grybauskaitės posakis „Nustokit krūpčiot“.

 

Nuotrauka iš asmeninio albumo.