Kaip spręsti ilgalaikio bedarbio iššūkį?

Per pastaruosius metus nedarbo rodikliai mūsų šalyje sumažėjo perpus, tačiau didelė dalis bedarbių yra ilgalaikiai, kuriuos į darbo rinką sugrąžinti nėra paprasta. Žmonės patys nepajėgūs išeiti iš užburto rato, o valstybės pagalbos jiems neužtenka. Įdarbinimo paslaugas socialiai pažeidžiamiems asmenims teikiančios organizacijos VšĮ „SOPA“ patirtis rodo, kad norint, jog padėtis keistųsi, reikia daugiau investuoti į bedarbių gebėjimų ugdymą.

Nusivylimas ir pasyvumas – ilgalaikio nedarbo pasekmė

Ilgalaikiai bedarbiai vertinami kaip nemotyvuoti, nors dažniausiai tai pasitikėjimą savimi ir įgūdžius praradę žmonės. Po keliolikos nesėkmingų bandymų įsitvirtinti darbo rinkoje jie apskritai nebetiki, kad kam nors yra reikalingi, nusivilia ir nebesiima jokių veiksmų.

Netekęs darbo žmogus praranda ne tik nuolatines pajamas, bet ir atsiranda nerimas dėl ateities bei sumažėja pasitikėjimas savimi. Ilgą laiką nedirbant susirasti naują darbą darosi vis sunkiau ir ne kiekvienas žino, kaip ir kur jo ieškoti.

Sunkiu gyvenimo laikotarpiu reikalinga, kad žmogus jaustų palaikymą, nenuleistų rankų ir dėtų pastangas keisti susidariusią situaciją. Taip pat svarbu, kad jis jaustųsi atsakingas už savo gyvenimą ir būtų aktyvus jo kūrėjas, o ne tik paramos prašytojas.

Išeitis – individuali pagalba ir įgūdžių ugdymas

VšĮ „SOPA“, teikianti paslaugas bedarbiams nuo 2006 m., pastebi, kad norint pasiekti rezultatų būtinas individualus darbas su kiekvienu darbo ieškančiu žmogumi.  

„Atvykę pas mus bedarbiai gauna ne tik konsultacijas, kaip ieškoti darbo ar elgtis darbo pokalbio metu, bet ir emocinę pagalbą. Vos po kelių susitikimų šie žmonės pradeda savimi labiau pasitikėti. Iš patirties galiu pasakyti, kad kuo ilgesnis nedarbas, tuo daugiau laiko reikia skirti žmogui, kad jis vėl taptų aktyvus darbo rinkos dalyvis“, – sako VšĮ „SOPA“ direktorė J. Kuprytė.

Siekdama spręsti ilgalaikio nedarbo problemą,  VšĮ „SOPA“ įgyvendino  Euroguidance programos projektą „Darbo paieškos laboratorija“. Jo metu daugiau nei 100 bedarbių iš įvairių socialiai pažeidžiamų grupių ugdė darbo paieškai reikalingus gebėjimus.

Viena tokių užsiėmimų dalyvių – Aida. Moteris iš darbo rinkos iškrito prieš šešerius metus pagimdžiusi vaiką. Nuo to laiko jai vis nepavyksta rasti darbo arba jame išsilaiko labai trumpai. Apie VšĮ „SOPA“ rengiamus mokymus ji sužinojo perskaičius skelbimą Socialinių išmokų skyriuje ir iškart užsiregistravo.

„Į šiuos seminarus atėjau, nes norėjau daugiau sužinoti apie dabartinę darbo rinką, ką turėčiau siūlyti, kad rasčiau darbą. Per kelis užsiėmimus sužinojau apie galimus darbo paieškos būdus ir supratau, kad šiai dienai neišnaudoju visų galimybių. Be to, čia dirbančios konsultantės nuteikia pozityviai ir pakelia motyvaciją“, – savo įspūdžius dėstė Aida.

Interaktyvi svetainė www.misija-darbas.lt padės lavinti įgūdžius nuotoliniu būdu

Pagal užsiėmimų metu surinktą medžiagą VšĮ „SOPA“ sukūrė nuotolinius darbo paieškos kursus, skirtus žmonėms, kurie nori susirasti darbą, bet neturi tam reikiamų žinių ir gebėjimų. E-mokymai visiems prieinami svetainėje www.misija-darbas.lt. Jie padės sistemingai atsakyti į svarbiausius klausimus, su kuriais susiduria kiekvienas bedarbis: kur ir kaip ieškoti darbo, kaip išsiskirti iš kitų kandidatų, kaip atkreipti į save dėmesį, kokių klaidų vengti. Svetainėje galima rasti pasirengimo darbo pokalbiui formas, naudingus užduočių lapus bei interaktyvias praktines užduotis. O pateiktą informaciją iliustruoja mokomieji vaizdo siužetai.

Kaip rodo VšĮ „SOPA“ patirtis, suteikus tinkamą individualią pagalbą net tris iš keturių bedarbių įmanoma sugrąžinti į darbo rinką. Svarbu užtikrinti, kad ilgą laiką nedirbantis žmogus vėl imtų  pasitikėti savimi ir nenuleistų  rankų. Ilgalaikio nedarbo iššūkį galima spręsti daugiau investuojant į bedarbių motyvacijos kėlimą ir įgūdžių lavinimą. O tokia investicija neabejotinai atsipirktų – būtų efektyviau panaudojami turimi darbo jėgos ištekliai.

VšĮ „SOPA” informacija